Stopy

W ciągu lata, które niestety już się kończy, miałem okazję napatrzeć się na stopy… Tak, wiele osób chodziło w sandałkach, klapkach a nawet boso. Dość mnie zasmuciło, że bardzo wielu mijających mnie przechodniów miało płaskostopie, stopę płasko-koślawą czy haluksy.
Moi drodzy, pora zacząć dbać o siebie. Nie mówię o dietach, bieganiu czy codziennej dawce fitnessu. Chodzi mi o Wasze stopy. To one mają Was nosić po ziemi do końca życia. Mają Was ponieść tam gdzie oczy nie sięgają. Powiedzcie tylko jak mają to zrobić skoro są chore i resztką sił trzymają się przed rozsypaniem.
Stopa zbudowana jest z 26 kości, połączonych układem torebkowo-więzadłowym, w skład którego wchodzą 33 stawy i 107 więzadeł. W jej obrębie przyczepy ma 20 mięśni. Jeśli układ torebkowo-więzadłowy lub układ mięśniowy jest osłabiony, mniej wydolny czy przeciążony, stawy stopy podwichają się i nie działają odpowiednio. W zdrowej stopie są 3 punkty podparcia, w chorej jest ich znacznie więcej.
Zwracając uwagę na stopy musimy wziąć pod uwagę, że jeśli stopy nam zachorują to za sprawą biomechaniki obciążenia przejdą na kolana potem biodra i kręgosłup. Stopy są naszymi fundamentami o które musimy dbać, żeby się nie posypać.
Wspomniałem o bieganiu i dietach. Oczywiście dobrze jest zrzucić zbędne kilogramy tylko, jeszcze raz powtarzam, róbcie to z głową! jeśli przez parę miesięcy siedzieliście za biurkiem, zero ruchu, do domu jechaliście samochodem, potem siedzieliście przed komputerem lub telewizorem i nagle wpadniecie na świetny pomysł – IDĘ NA FITNESS! super, idźcie tylko nie róbcie wszystkiego na 100%. pomyślcie o tym, że mięśnie stóp (podudzi) są słabsze, wydolność więzadeł w stopach również. Jeśli będziecie od razu szaleć to stopa może tego nie wytrzymać…
Jak to leczyć?

  • Chodzenie na boso po nierównym terenie (np spacery po plaży)
  • Ćwiczenia mięśni łydek (podudzia)
  • Odpowiednie obuwie
  • Wkładki
  • Masaże oraz terapia manualna równie mogą bardzo przyspieszyć leczenie

Post navigation