Jak przygotować się do wizyty

Jak przygotować się do pierwszej wizyty i czego można się spodziewać.

Często zastanawiamy się co nas spotka na pierwszej wizycie u fizjoterapeuty, osteopaty. Co wziąć ze sobą jak się ubrać i jakie pytania mogą paść w trakcie rozmowy.

Jeśli idziemy do terapeuty to dobrze jest wziąć ze sobą wszystkie badania jakie mamy (RTG, rezonans, badania krwi, USG). Jeśli przyjmujemy jakieś leki to dobrze też je spisać, żeby nie zapomnieć o żadnym.

Jak się ubrać? Należy pamiętać, że terapeuta pracuje z naszym ciałem, całym ciałem. Dlatego często będzie prosił nas o rozebranie się do bielizny, nawet jeśli przychodzimy z problemem z szyją czy barkiem. Dlatego dobrze włożyć jakąś bieliznę w której będziemy czuć się swobodnie.

Pytania jakie mogą paść w trakcie wywiadu są przeróżne i tak naprawdę każde pytanie może być zadane, od charakterystyki bólu – to chyba jest najtrudniejsze pytanie ponieważ terapeuta bardzo skupia się na naszych dolegliwościach i pyta o rodzaj bólu (kłujący, ciągnący, rozpierający itd.), kiedy pojawia się ból (rano, noc, po czy przed wysiłkiem), co zmniejsza dolegliwości, co je nasila itd. Dalej mogą pojawić się pytania o wydarzenia przed początkiem bólu, o odżywianie, o leki o operacje, stres, nerwy, sen, problemy lub ich brak z wypróżnianiem się i tak dalej. Pytań może być bardzo dużo.

Podczas badania terapeuta będzie nas dokładnie oglądał, prosił o wykonywanie różnych ruchów, dotykał i znów zadawał pytania

Najtrudniejsze co może nas spotkać to rozluźnić się w trakcie terapii. Powinniśmy być rozluźnieni by techniki które wykonuje terapeuta były skuteczne. Jeśli będziemy „pomagać” terapeucie to tak naprawdę przeszkadzamy.

To chyba podstawowe rzeczy dotyczące wizyty u terapeuty:

 • Wziąć badania
 • Przypomnieć sobie jakie leki się bierze
 • Włożyć wygodną bieliznę
 • Nastawić się na badanie (oglądanie oraz dotykanie)
 • Starać się rozluźnić

Najważniejsze jednak jest to byśmy wyczuli czy jesteśmy w stanie przy terapeucie się rozluźnić, uspokoić i mu zaufać. Jeśli nie ufamy terapeucie i nie skupiamy się na terapii tylko myślimy ciągle o pracy i innych rzeczach które nas rozpraszają to terapia nam nie pomoże.

Pozdrawiam serdecznie

Andrzej Topczewski

Post navigation

  5 comments for “Jak przygotować się do wizyty

 1. 31/05/2016 at 12:36

  Dzięki za wskazówki i porady! Niedługo wybieram się na pierwszą wizytę do fizjoterapeuty i były mi potrzebne takie informacje :) Super!

  • atfizjo
   01/06/2016 at 08:25

   Bardzo się cieszę, że wskazówki okazały się pomocne. Mam nadzieję, że wizyta u fizjoterapeyty nie z czyms poważnym. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
   Andrzej Topczewski

   • 15/07/2016 at 11:53

    Your story was really inovfmatire, thanks!

 2. 17/10/2016 at 16:35

  Dzień dobry :) Dziękuję za bardzo przydatny wpis! Przede mną też pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – niestety mam problemy z kolanami, chyba przetrenowałam się podczas biegania :(. Trzymajcie proszę kciuki, żeby wszystko było w porządku!

  • atfizjo
   18/10/2016 at 00:14

   Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze i jak najbardziej trzymam kciuki i życzę szybkiego powrotu do biegania :)

Comments are closed.