O MNIE

Od małego, to znaczy od drugiej klasy szkoły podstawowej bardzo interesowałem się kung-fu i taichi. Razem z tym zainteresowaniem pojawiła się chęć zgłębiania tajników i możliwości ludzkiego ciała. Zaczęło się od podstaw bioenergoterapii testowanej, z pozytywnymi efektami na rodzinie i znajomych. mniej więcej w tym samym okresie uczyłem się od znajomej akupresury – refleksoterapii stóp którą do tej pory się zajmuję.
W ósmej klasie szkoły podstawowej zacząłem poważnie ćwiczyć kung-fu i taichi oraz pod okiem trenera masowałem większość znajomych z treningów.

W liceum (I SLO na Bednarskiej) postanowiłem, że albo zostanę chirurgiem, albo pójdę na rehabilitację. Stanęło na rehabilitacji, ponieważ pozwoliła mi ona czerpać z wiedzy o ciele jaką nabyłem w trakcie treningów. Zdałem sobie sprawę, że dobrze wyćwiczone ciało z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami jest w stanie sprawnie funkcjonować i często obyć się bez operacji, leków – ”samo się wyleczyć”.

Do Chin wyjechałem na 3 roku studiów i zostałem tam na całe 4 lata. Poza treningami i przygotowywaniem się do kolejnych zawodów (Mistrzostwa Świata, Europy oraz Olimpiada w Pekinie – mój ostatni występ), starałem się jak najwięcej dowiedzieć o medycynie chińskiej i w jaki sposób ona działa, co leży u jej podstaw. Jeśli zdarzały mi się jakieś kontuzje, w trakcie zabiegu (akupunktury) prowadziłem długie rozmowy z lekarzem i wymienialiśmy się wiedzą – ja chłonąłem wiadomości z tradycyjnej medycyny chińskiej i przyrównywałem je do klasycznej rehabilitacji.
Po powrocie do Polski, wznowiłem studia i zostałem trenerem Polskie Kadry Narodowej Kung-fu. Cały czas przyjmowałem pacjentów – głównie grono znajomych.

Po ukończeniu studiów, pracowałem jako tłumacz języka chińskiego a w międzyczasie robiłem dodatkowe kursy:

 1. Terapii Manualnej i Terapii funkcjonalnej
 2. Kinesiotapingu
 3. Masażu Bańką Chińską
 4. Masażu Ciepłymi Kamieniami Wulkanicznymi
 5. Masażu Pałeczkami Bambusowymi.

Obecnie studiuję osteopatię na Flanders International College of Osteopathy (FICO) w Warszawie – Osteopatia lub medycyna osteopatyczna jest to holistyczne podejście do pacjenta.  Podstawą jest bardzo dokładny wywiad z pacjentem oraz badanie. Dzięki szerszemu spojrzeniu na problemy z jakimi się ludzie zgłaszają, można szybciej i trwale pomóc pozbyć się dolegliwości. Osteopatia to nie tylko „masaż” czy terapia manualna ale również sposób żywienia i zmiana nawyków życia na zdrowsze. Leczenie osteopatyczne skierowane jest do osób w każdym wieku i pomaga w problemach takich jak:

 • wszelkie bóle kręgosłupa
 • bóle głowy i migreny
 • naciągnięcia i skręcenia
 • bóle mięśni i stawów
 • rwa kulszowa
 • urazy sportowe i komunikacyjne
 • zastoje limfatyczne
 • dolegliwości i choroby trzewne (np. przepuklina przełyku)

Dodatkowo zacząłem studia medycyny chińskiej w Instytucie Medycyny Chińskiej w Krakowie. Dzięki tym studiom jeszcze lepiej rozumiem przyczyny chorób z którymi zgłaszają się pacjenci i jestem w stanie jeszcze lepiej pomóc. Medycyna chińska na wielu płaszczyznach zbliżona jest do medycyny osteopatycznej co pozwala w łatwiejszy sposób wytłumaczyć pacjentom przyczynę problemu.